Levı's ve Jaden Smıth
Banner

Aktör, rapçi, şarkıcı, söz yazarı ve gündelik eşyalarda olumlu sosyal ve çevresel etkiyi artırmaya odaklanan ve bu sırada enerji, yiyecek ve su konularında farkındalık yaratmayı hedefleyen bir kuruluş olan 501cTHREE'nin kurucusu Jaden ile sohbet ediyoruz. Jaden, suyun korunması konusunda oldukça güçlü bir figür ve en önemli girişimlerinden biri ise temiz suya erişimi olmayan toplulukları temiz suyla buluşturmaya çalışan The Water Box isimli programıdır.

Jaden ile planları, olaylara bakışı ve dünyayı değiştirmek için nasıl harekete geçileceği konuları hakkında sohbet etme fırsatı bulduk.

"Hayattaki ana amacım yaptıklarımla insanların hayatlarını iyileştirmek, insanlara kendilerini iyi ve topluluğun bir parçasıymış gibi hissettirmek."
- Jaden Smith

Banner

Ardında daha iyi bir gezegen bırakmak senin için ne ifade ediyor?

Hayattaki ana amacım yaptıklarımla insanların hayatlarını iyileştirmek, insanlara kendilerini iyi ve topluluğun bir parçasıymış gibi hissettirmek. Elbette bir de atmosferimizdeki karbon yükünü azaltmaya çalışıyorum. Biz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Karşı karşıya olduğumuz sorun ise gezegenimizi ısıtarak yavaş yavaş yaşanılmaz bir yer haline getiren sera gazları. Küresel sıcaklığı olduğu yerde tutmak - ve hatta mümkünse bir iki derece düşürmek - istiyoruz. Genç neslin de çevre hareketinde yer almasıyla birlikte atmosferdeki karbon yükünü ciddi oranda azaltacak çözümleri hayata geçirmek istiyoruz. Yani evet, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorum dediğimde bunu kast ediyorum.

Fazla tüketim hakkında ne düşünüyorsun?

Gerçekten çok fazla tüketiyoruz. Bazen günümüzde herkesin, her şeyin en son modeline sahip olmak istediğini düşünüyorum. Belirli bir ürünü istiyorlar ama bu da yetmiyor en son çıkan modeline sahip olmak istiyorlar. Ve öyle bir noktaya geldik ki artık bugün son modelini alacağız, ertesi gün ufak tefek değişiklikleri olan bir modeli çıktığında onu da alacağız. Çünkü biliyoruz ki herkes bu ufak değişikliklerin olduğu modeli alacak ve biz de bu akıma dahil olacağız. Ve bu kısır döngü sonsuza kadar sürecek. Ancak bu üretim ve tüketim şekli doğru bir yöntem değil. Çünkü bu üretim oldukça fazla enerji tükettiği gibi suların da kirlenmesine sebep oluyor.

Bu kısır döngüden kurtulamıyor ve daha çok tüketmeye devam ediyoruz. Ancak insanlar tükettikleri ürünlerin üretiminin ne kadar zor olduğuna dair doğru bilgilere sahip olursa o zaman kendilerini durdurabileceklerine inanıyorum. O zaman daha az tüketmek için kendilerine nedenler bulacaklardır.

"Bazen günümüzde herkesin, her şeyin en son modeline sahip olmak istediğini düşünüyorum."

Banner

Söz konusu kıyafetler olduğunda da yaklaşımın aynı mı?

Kesinlikle! Mesela, bu üstümdeki jeanleri çok uzun yıllardır giyiyorum. Üstüne baskı yaptırdım ve benim için yeni gibi oldular. Böylece okuldaki diğer çocukların sahip olmadığı bambaşka bir şey giyiyordum ve bunun için tek yapmam gereken şey elimdeki bir ürünü değiştirmek olmuştu. Bunu hepimizin yapabileceğine inanıyorum.

Banner

Kıyafet üretmek için gerekenler konusunda nasıl farkındalık yaratabiliriz?

Bu konu hakkında konuşmayı çok isterim. Günümüz gençliği için en önemli şeylerden birinin şeffaflık olduğuna inanıyorum. Levi's'ın kampanyasında "daha az kıyafet almalı ve daha az üretmeliyiz" demesi işte bu yüzden çok hoşuma gitti. Şahsen buna bayıldım! Bu mesajın çok doğru ve çok önemli olduğuna inanıyorum.

Banner

Bir şey alırken kendimize ne sormalıyız?

Bu ürünün karbon ayak izi nedir? Bu üründe karbon ayak izi var mıdır? Ve rafta daha az karbon ayak izine sahip başka bir ürün var mı? En önemli soru da bu. Eğer cevap hayırsa sonraki soru şu şekilde olmalı: "Başka bir mağazadan daha az karbon ayak izine sahip aynı türde bir ürün bulabilir miyim?". Bu sorunun da cevabı hayır ise, satın almayın ve bunun yerine evinizdekini kullanın. Ya da alın ve alırken karbon-negatif bir tişört bulmak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olun. Ayrıca burada da bir fırsat var. Eğer karbon-negatif bir tişört bulamıyorsanız, belki de sizin karbon-negatif bir tişört üretmeniz gerekiyordur. Harekete geçmek için çok iyi bir fırsat.

Atmosferdeki karbon yükünü azaltmak hakkında konuşuyorsun ancak bunu biraz daha açar mısın? Bize bunu nasıl yapabileceğimize dair örnekler verebilir misin?

Giydiklerinizde ve satın aldıklarınızda en düşük karbon ayak izine sahip olmak istiyorsanız, her gün aynı kıyafetleri giyin. Bu en kolay yol. Yeni kıyafetler satın almayın ve sadece bir kez giyip atmanız için evinize sürüklemeyin.

"Bazen günümüzde herkesin, her şeyin en son modeline sahip olmak istediğini düşünüyorum."

Banner