Levi’s® 501® Originals
YILLAR BOYUNCA 501®: 1950’LERDEN 1990’LARA

Levi’s® 501®'in hikayesi sadece zamana meydan okuyan bir tarzdan ibaret değildir. Her şeyin uzun yıllar boyunca kullanılacak şekilde dayanıklı olarak üretildiği dönemlere bir atıftır. 501®'in geçmişine bakacak olursanız, tarihin önemli dönüm noktalarında insan hakları aktivistlerinden müzik ikonlarına kadar herkesin üstünde görebilirsiniz. Kendini özgürce ifade etmek isteyen ve orijinalliğini herkese göstermek isteyen herkesin ilk tercihiydi bu pantolonlar. Zamanın ruhunun "değişimle" tanımlandığı yıllarda ise tek bir şey değişmeden aynı kalıyor: 501®’in zamansız albenisi.

1950'lerden 1960'lara: FROM BRANDO TO WOODSTOCK

1950'lerde, Levi’s® 501® modeli genç asilerin üniforması haline gelmişti. Bu, büyük ölçüde Hollywood sayesinde onları pop kültürün belleğine kazıyan Marlon Brando ve Marilyn Monroe gibi oyuncular aracılığı ile olmuştu. 50'ler yerini 60'lara bırakırken Levi’s® 501® tüm karşı-kültür figürleri tarafından benimsenmeye başlamıştı. Motorcular, rock 'n' roll müzisyenleri, doo-wop crooner müzisyenleri, Beat akımı şairleri, Greenwich Village sanatçıları... Aklınıza kim gelirse. Giydiğinizde sizi cool gösterecek bir kıyafet aradığınızda cevap her zaman 501®'lerdi.

1970'lerden 1980'lere: MODERN ve KENDİN-YAP AKIMLARI

1960'lardaki narinlik, 70'lere gelindiğinde yerini cesur darbelere bıraktı. 70'lerin ortasında punk ve hip hop gibi yeni müzik türlerinin ortaya çıkması oyunu değiştirdi. Levi’s® 501®için bu maksimal görünümler, uç ve çarpıcı renklerden uzaklaşıp üste oturan, rengi atmış, eskimiş - hatta çoğunlukla yırtılmış - şekilde kullanılmak demekti. Bunun en iyi örneklerinden birisi elbette Patti Smith ve arkadaşlarıdır. Kendi yaptıklarını giyme dönemiydi. Kusurlarla dolu bir mükemmellik dönemi. 50'lerde isyanın dışavurumu olarak başlayan şey 70 ve 80'lerin isyan anıtına dönüşmüştü. 501® gençlerin kendi niyetlerini üstüne işleyebilecekleri bir tabloydu adeta. Bu durum günümüzde de aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır.

1990'lar: GEÇMİŞ SADECE BİR BAŞLANGIÇTI

Her ne kadar 501® on yıllar öncesinde bir ikon haline gelmişse de, hiçbir dönemin tarzı 90'lar kadar 501® ile şekillenmemiştir. Her akımdan, her kültürden, her tarzdan insan 501®'in asi sadeliğini ve rahat cool görünümünde kendini buluyordu. Günümüzde bile hala ikonlara ilham olan Winona Ryder'ın 90'lardaki stilini hatırlayın. 90'lar, Levi’s® 501®'in bu kadar özel olmasının arkasında yatan gerçek nedeni bulmuş olabilir. Bir ifade, bir tablo, kolaylık ve güvenli bir liman... Hem bedenen hem ruhen kendinizi rahat hissetmek istediğinizde giydiğiniz en sevdiğiniz jeaniniz. İster yeni alın ister ikinci el, her iki durumda da siz kullandıkça üstünüzde daha da güzel duracak ender parçalardan birisidir.