Levi’s® 501® Originals: On Yıllar Boyunca
Geçmiş Sadece Bir Başlangıçtı: Levi’s® 501® ve 1990'lar

Her ne kadar 501® on yıllar öncesinde bir ikon haline gelmişse de, hiçbir dönemin tarzı 90'lar kadar 501® ile şekillenmemiştir.

90'ların günümüz üzerindeki etkisini anlatmaya gerek yok. Moda dünyası, grunge ve boy band döneminden ilham almaya doyamıyor. Doksanlar dizilerinin tekrarları ve yeniden yapımları - Saved by the Bell, Beverly Hills 90210, Bizim Ev (Full House) - televizyon ekranlarımızı doldurdu. Piyasadaki en popüler spor ayakkabılardan bazıları 1990'ların Air Jordans modelleridir. Ve Air Jordan'dan bahsetmişken, geçen baharda 90'ların Chicago Bulls takımını yeniden yaşamak için aralıksız 10 hafta boyunca her Pazar ESPN'de The Last Dance'i izledik. 2020'lerde her şey 1990'larla ilgili.

90'ların nostaljisi çok da anlamsız değil. X Kuşağı gençliklerini yeniden yaşarken, birçoğu henüz doğmamış olan Z Kuşağı, son analog çağda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ucundan da olsa ilk defa deneyimliyor. Ancak 90'ların en büyük cazibesi popüler kültürün çeşitliliğinde yatıyor olabilir. Müzikte, filmlerde ve stilde çapraz geçişi ve deneyi kucaklayan bir dönemdi. Punk, hip-hop ile, klasik rock pop ile karışıyordu. Air Jordan’ın aşağıda olduğu üstte bir flanel. Ve tüm bunların ortasında, hem gerçekten hem de mecazen, Levi’s 501® bulunuyordu.

Her ne kadar 501® on yıllar öncesinde bir ikon haline gelmişse de, hiçbir dönemin tarzı 90'lar kadar 501® ile şekillenmemiştir. Kültürel çevrenin içindeki herkes, 501®'lerin sağlam sadeliğini ve gündelik şıklığını benimsiyordu. Snoop Dogg, "Nuthin But A G Thang" klibinde oversize 501®'leriyle boy gösteriyordu. N.W.A, Shrink-to-Fits'in oversize ve ham olmasını tercih ediyordu. Sonic Youth'tan Kim Gordon, çizilmiş, soluk ve boyanmış 501®'leriyle mutluydu. Ya da Friends dizisinde Monica ve Rachel'ın 90'ların klasik açık yıkamalı, sıkı ve yüksek belli görüntüsü karşımızdaydı. Şarkıcı George Michael, çamaşır suyu lekeleri ve delikleri olan orta yıkamalı 501®'inin keyfini sürüyordu. Cindy Crawford, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington ve Tatjana Patitz gibi dönemin ünlü ""Süperleri"" Peter Lindbergh tarafından çekilen ikonik 1990 British Vogue dergisi kapak fotoğrafı için klasik taş yıkamalı 501®'i giyiyorlardı.

Belki de, 501®'in 90'lı yıllardaki genç kültürler arası çekiciliğinin en iyi örneği, Spike Lee'nin çektiği "Button Your Fly" adlı 1990 Levi's® kampanyasıydı. Kampanya için gençlerin 501®'lerinde arayıp ne yaptıklarını söylemeleri için ücretsiz bir numara verildi. Seçildikleri takdirde, MTV'de Beverly Hills 90210 ve Arsenio Hall'un bölümlerinde yayınlanacak Spike Lee'nin yönettiği bir reklamda rol alacaklardı. Levi's® kampanya için 800.000'den fazla çağrı aldı ve finalistler arasında Teksas'taki mağara kaşifleri, bir rock konseri ışık teknisyeni ve bir mandıra çiftçisi vardı. Spike da eğlenceye katılarak Pamplona'da 501®'lerinin içinde boğalarla koşarken filme aldı.

90'ların 501®'i o kadar çok alt kültür ile karıştı ve yolları kesişti ki ondan önceki tüm 501®'lerin kültürel ve stil anlamında toplamı gibiydi. Kimileri için 50'lerde olduğu gibi isyanın simgesiydi. 80'lerin şirket yöneticilerine ve genç zenginlerine karşı bir tavırdı. Ethan Hawke'ın Reality Bites filminde ya da Before Sunrise filminde oynadığı X kuşağının aylak simgesi gibi mesela. Kimileri için kendilerini ifade edebilecekleri bir tuvaldi. Aynı 60'larda ve 70'lerde olduğu gibi. Kids filmindeki Rosario Dawson'un kesik 501®'leri gibi ya da Madonna'nın Girlie Show turnesindeki kesikleri gibi. Ya da kimileri için 80'lerde olduğu gibi cool gözükmenin bir yoluydu. Thelma&Louise filmindeki Brad Pitt'i düşünün. Ya da stili günümüzde de halen kopyalanan 90'lar Winona Ryder'ını...

90'lar, Levi’s® 501®'in bu kadar özel olmasının arkasında yatan gerçek nedeni bulmuş olabilir. Bir tavır, bir tablo, kolaylık ve güvenli bir liman... Hem bedenen hem ruhen kendinizi rahat hissetmek istediğinizde giydiğiniz en sevdiğiniz jeaniniz. İster yeni alın ister ikinci el, her iki durumda da siz kullandıkça üstünüzde daha da güzel duracak ender parçalardan birisidir. Aynı zamanda on yıllar boyunca farklı fotoğraflarınızda karşınıza çıkabilecek tek kıyafet parçasıdır.

90'lar tarzının ve özellikle de Levi's® 501® 93 jean'inin şu anda bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil. Bugünün Orijinalleri tarafından giyildiği gibi, Levi’s® 501® 1990'larla başlayan kültürler arası kaynaşmanın vücut bulmuş halidir. Levi's® 501® 93 modelimiz 501®'in sadece 20. yüzyıl tarihini değil, aynı zamanda onu popüler kültürün vazgeçilmezi haline getiren tüm özellikleri de içinde barındırır. Gençlik isyanının sanatı ve anıtıdır, kendini ifade etmek için bir tuval ve rahat bir tercihtir aynı zamanda. Bu modelimiz- ve bunu söylemenin gerçekten daha iyi bir yolu yok - tam anlamıyla orijinal 501®.